| The VolcMiner D1 is the latest cutting-edge ASIC miner to be released on the market.
The Volcminer D1 offers an unbeatable performance with a maximum hashrate of 16 Gh/s for 3680W. The D1 runs on the Scrypt Algorithm and one of the most profitable ASIC miners for both Dogecoin and Litecoin. |
| Manufacturer | VolcMiner |
|---|---|
| Model | D1 |
| Size | 195 x 290 x 430mm |
| Weight | 15000g |
| Noise level | 75db |
| Fan(s) | 4 |
| Power | 3450W |
| PSU | Built-In |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 5 – 45 °C |
| Humidity | 5 – 95 % |
Mineable Coins:
- Auroracoin (AUR)
Scrypt - Emerald (EMD)
Scrypt - Litecoin (LTC)
Scrypt - Gulden (NLG)
Scrypt - Verge (XVG)
Scrypt - Florincoin (FLO)
Scrypt - GameCredits (GAME)
Scrypt - Einsteinium (EMC2)
Scrypt - Dogecoin (DOGE)
Scrypt - Viacoin (VIA)
WHY CHOOSE US?
- Typical dispatch time within 7 working days
- Full customer support before and after purchase
- Worldwide delivery via tracked courier service
- 100% Customer Satisfaction – 5 Star Customer Reviews
- Full Manufacturer Warranty
TERMS OF SALE
- Please provide payment proof within 24 hours of your order being placed
- A unit can only be reserved once payment has been received, not when an order is placed online
- All sales are final, no refunds will be granted


Reviews
There are no reviews yet.