OVERVIEW
The Jasminer X4-Q-C (900Mh) is the latest generation home/office Ethereum Classic miner. The Jasminer X4-Q-C runs on the Etchash algorithm with a maximum hashrate of 900MH/s for a power consumption of only 340W (+/-10%).
The Jasminer X4-Q-C is equipped with Jasminer’s newly developed high throughput chip specifically designed for a high performance hashrate and extreme efficiency.
This new development provides a new performance to reduce costs for applications such as home use, IDC Server room, or professional mining sites.
The Jasminer X4-Q-C is design for ultimate silence and maximum comfort. The structure is optimised for extreme cooing performance, creating a flagship silent cooling system with lower noise dB.
With multiple advances in technology, the Jasminer X4-Q-C provides a high potency, low power consumption, easy deployment, silent running, environmentally friendly operations, and an overall comfortable experience for the operator.
SPECIFICATIONS
| Manufacturer | Jasminer |
| Model | Jasminer X4-Q-C |
| Mineable coins | Ethereum Classic (ETC) Musicoin (MUSIC), Ubiq (UBQ) and others |
| Algorithm | ETCHash |
| Noise | 55 db |
| Power | 340W (+/-10%) |
| Voltage | 12 V |
| RAM | 5GB |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 0 – 40 |
| Humidity | 5 – 95% |
Mineable coins:
-
Ethereum Classic (ETC)
EtHash -
Musicoin (MUSIC)
EtHash -
Ubiq (UBQ)
EtHash
-
WHY CHOOSE US?
- Typical dispatch time within 7 working days
- Full customer support before and after purchase
- Worldwide delivery via tracked courier service
- 6 months manufacturers warranty for all new miners
- 100% customer satisfaction – 5-star customer reviews
TERMS OF SALE
- Please provide payment proof within 24 hours of your order being placed
- A unit can only be reserved once payment has been received, not when an order is placed online
- All sales are final, no refunds will be granted


Reviews
There are no reviews yet.