|
Pinecone Matches INIBOX PRO (2.4Gh/S) is an ASIC miner designed for VersaHash algorithm, specifically targeting INI (InitVerse) . It delivers a maximum hashrate of 2.4Gh/s while consuming 1280W of power, resulting in an energy efficiency of 0.533j/Mh. 2.4 GH/s performance for initverse mining · Noticeable upgrade to INIBOX 850MH · Very strong profitability at the moment. |
| Manufacturer | Pinecone |
| Model | Matches INIBOX PRO (2.4Gh/s) |
| Also known as | Matches INI ASIC Miner INIBOX PRO (InitVerse & INIChain) |
| Release | March 2026 |
| Size | 270 x 184 x 291mm |
| Weight | 10.75Kg |
| Noise level | 70dB |
| Power | 1280W |
| Voltage | 220V |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 5 – 40 °C |
| Humidity | 10 – 90 % |
Mineable coins:
INI (InitVerse)
VersaHash
WHY CHOOSE US?
- Typical dispatch time within 7 working days
- Full customer support before and after purchase
- Worldwide delivery via tracked courier service
- 100% Customer Satisfaction – 5 Star Customer Reviews
- Full Manufacturer Warranty
TERMS OF SALE
- Please provide payment proof within 24 hours of your order being placed
- A unit can only be reserved once payment has been received, not when an order is placed online
- All sales are final, no refunds will be granted


Reviews
There are no reviews yet.