| The Dragonball A40 Alephium Miner offers unprecedented performance and profitability providing a hashrate of 3.3 TH/s for a power consumption of 1600W.
Dragonball A40 mining the Blake3 algorithm has a maximum hashrate of 3.3Th/s at a power consumption of only 1600W. Weighing around 14.5 kgs, A40 gives an energy efficiency of 484.85 j/Th. Equipped with four high-speed fans, the Dragonball A40 aids heat dissipation and efficient cooling. |
| Manufacturer | DragonBall |
|---|---|
| Model | A40 |
| First release | September 2024 |
| Mineable coins | Alephium (ALPH) |
| Algorithms | BLAKE3 |
| Size | 360 x 185 x 290 mm |
| Weight | 14.5 Kg |
| Hashrate | ALPH – 3.3 TH/S +-5% |
| Power | 1600W |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 0 – 40 °C |
| Humidity | 10- 90 % |
Mineable coins:
-
Alephium (ALPH)
Blake3
WHY CHOOSE US?
- Typical dispatch time within 7 working days
- Full customer support before and after purchase
- Worldwide delivery via tracked courier service
- 6 months manufacturer’s warranty
- 100% Customer Satisfaction – 5 Star Customer Reviews
TERMS OF SALE
- Please provide payment proof within 24 hours of your order being placed
- A unit can only be reserved once payment has been received, not when an order is placed online
- All sales are final, no refunds will be granted


Reviews
There are no reviews yet.