OVERVIEW
Model Goldshell LT6 from Goldshell mining Litecoin and Dogecoin with a maximum hashrate of 3.35 GH/s for a power consumption of 3200W. Goldshell LT6 is the best.
Being a powerful miner, there are a handful of Scrypt algorithm miners with more power consumption. For example, the Goldshell LT6 has a maximum power consumption of 3200W. And this means having what it takes to mine over ten highly profitable coins.
SPECIFICATIONS
| Manufacturer | Goldshell |
|---|---|
| Model | LT6 (3.35 GH/S) |
| First release | April 2022 |
| Mineable coins | Litecoin (LTC), Dogecoin (DOGE) and others |
| Algorithm | Scrypt |
| Dimensions | 264 x 200 x 290 mm |
| Noise | 80 db |
| Power | 3200 W |
| Wires | PSU include |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 5 – 35 °C |
| Humidity | 5 – 95 % |
Shipments are processed on a first-paid, first-shipped basis. Once full payment is received, we aim to ship as quickly as possible. cryptocurrency payments typically take a few hours to 1 business day.
Mineable coins:
WHY CHOOSE US?
- Typical dispatch time within 7 working days
- Full customer support before and after purchase
- Worldwide delivery via tracked courier service
- 6 months manufacturers warranty
- 100% customer satisfaction – 5 star customer reviews
TERMS OF SALE
- Please provide payment proof within 24 hours of your order being placed
- A unit can only be reserved once payment has been received, not when an order is placed online
- All sales are final, no refunds will be granted


Reviews
There are no reviews yet.