| The DG1S from ElphaPex is the latest cutting-edge ASIC miner for Dogecoin and Litecoin.
The ElphaPex DG1S uses the Scrypt Algorithm providing a maximum hashrate of 10 GH/s for a power consumption of only 3100W. This results in a power efficiency of 0.31j/Mh. The ElphaPex DG1S runs on the Scrypt Algorithm offering a dual mining experience for both Dogecoin and Litecoin. |
| Manufacturer | ElphaPex |
|---|---|
| Model | DG1S |
| Size | 656 x 447 x 86mm |
| Weight | 25,000g |
| Noise level | 75db |
| Fan(s) | 4 |
| PSU | Built-In |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 5 – 40 °C |
| Humidity | 5 – 95 % |
Mineable Coins:
- Auroracoin (AUR)
Scrypt - Emerald (EMD)
Scrypt - Litecoin (LTC)
Scrypt - Gulden (NLG)
Scrypt - Verge (XVG)
Scrypt - Florincoin (FLO)
Scrypt - GameCredits (GAME)
Scrypt - Einsteinium (EMC2)
Scrypt - Dogecoin (DOGE)
Scrypt - Viacoin (VIA)
WHY CHOOSE US?
- Typical dispatch time within 7 working days
- Full Customer Support before and after purchase
- Worldwide Delivery via Tracked Courier service
- 6 Months Warranty
- 100% Customer Satisfaction – 5 Star Customer Reviews
All sales are final, no refunds will be granted.


Reviews
There are no reviews yet.