| The Avalon A1566HA from Canaan mines using the SHA-256 algorithm with a maximum hashrate of 500Th/s for a power consumption of 8200W. |
| Hashrate | 480TH/s, -5%~+5%
500TH/s, -5%~+5% |
| Power Consumption | 8200W, -10%~+10%@Wall-Plug |
| Power Efficiency | 17.8J/TH, -3%~+3% (480T)
16.8J/TH, -3%~+3% (500T) |
| Cooling | Hydro |
| Operating Temperature | 10℃~50℃ |
| Input Voltage | 380-480V |
| Net Dimensions | 556mm *482.6mm* 86mm |
| Net Weight | 20kg |
| Gross Dimensions | 680mm *560mm *200mm |
| Gross Weight | 22kg |
| Accessory | Power Supply |
Mineable Coins:
- Bitcoin (BTC)
SHA-256 - Joulecoin (XJO)
SHA-256 - Peercoin (PPC)
SHA-256 - eMark (DEM)
SHA-256 - Acoin (ACOIN)
SHA-256 - Curecoin (CURE)
SHA-256 - Unbreakable (UNB)
SHA-256 - Crown (CRW)
SHA-256 - Terracoin (TRC)
SHA-256
WHY CHOOSE US?
- Typical dispatch time within 7 working days
- Full customer support before and after purchase
- Worldwide delivery via tracked courier service
- 100% Customer Satisfaction – 5 Star Customer Reviews
- Full Manufacturer Warranty
TERMS OF SALE
- Please provide payment proof within 24 hours of your order being placed
- A unit can only be reserved once payment has been received, not when an order is placed online
- All sales are final, no refunds will be granted


Reviews
There are no reviews yet.