OVERVIEW
Model Goldshell LT LITE Miner from Goldshell mines both Litecoin and Dogecoin with a maximum hashrate of 1.62 GH/s for a power consumption of 1450W.
Goldshell LT Lite mining the Scrypt algorithm has a maximum hashrate of 1620Mh/s at a power consumption of only 1450W. Weighing 8.1Kg, Goldshell LT Lite gives an ultimate energy efficiency of 0.9 j/Mh. Built with four high-speed fans, LT Lite generates a noise level of 55db.
SPECIFICATIONS
| Manufacturer | Goldshell |
|---|---|
| Model | LT LITE (1.62 GH/S) |
| First release | June 2022 |
| Mineable coins | Litecoin (LTC), Dogecoin (DOGE) and others |
| Algorithm | Scrypt |
| Dimensions | 264 x 200 x 290 mm |
| Noise | 80 db |
| Power | 1450 W |
| Wires | PSU include |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 5 – 35 °C |
| Humidity | 5 – 95 % |
Mineable coins:
WHY CHOOSE US?
- Typical dispatch time within 7 working days
- Full customer support before and after purchase
- Worldwide delivery via tracked courier service
- 6 months manufacturers warranty
- 100% customer satisfaction – 5 star customer reviews
TERMS OF SALE
- Please provide payment proof within 24 hours of your order being placed
- A unit can only be reserved once payment has been received, not when an order is placed online
- All sales are final, no refunds will be granted


Reviews
There are no reviews yet.