| IceRiver AE3 ALEO Miner is an ASIC miner designed for zkSNARK algorithm, specifically targeting ALEO (Aleo) . It delivers a maximum hashrate of 2Gh/s while consuming 3400W of power, resulting in an energy efficiency of 1.7j/Mh.Currently offering the highest hashrate and efficiency for ALEO home mining.
The input voltage for the AE3 ALEO Miner is 100-240V, making it suitable for most locations and mining set ups. |
| Manufacturer | IceRiver |
| Model | ALEO AE3 |
| Also known as | IceRiver Aleo AE3 2Gh |
| Release | Nov 2025 |
| Size | 370 x 195 x 290mm |
| Weight | 15000g |
| Noise level | 75dB |
| Power | 3400W |
| Voltage | 200-250V |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 5 – 40 °C |
| Humidity | 10 – 90 % |
Mineable coins:
-
-
ALEO (Aleo)
zkSNARK
-
WHY CHOOSE US?
- Typical dispatch time within 7 working days
- Full customer support before and after purchase
- Worldwide delivery via tracked courier service
- 100% Customer Satisfaction – 5 Star Customer Reviews
- Full Manufacturer Warranty
TERMS OF SALE
- Please provide payment proof within 24 hours of your order being placed
- A unit can only be reserved once payment has been received, not when an order is placed online
- All sales are final, no refunds will be granted


Reviews
There are no reviews yet.