OVERVIEW
Model Antminer BM-S1 Max from IBeLink mining Siacoin with a maximum hashrate of 12 Th/s for a power consumption of 3150W.
It also supports ECO mode providing a lower power consumption of 1600W, 7 TH/s±5% and Lower noise levels.
iBeLink Max mining the Blake2B-Sia algorithm has a maximum hash rate of 12Th/s at a power consumption of 3150W. Weighing around 9 kgs, iBeLink BM-S1 Max gives an efficiency of 262.5 j/Th. Equipped with an efficient air-cooling system, the noise level of BM-S1 Max is 75db.

Fine-tuned for the Blake2B-Sia algorithm, it was launched in May 2022. Built with four high-speed fans, iBeLink BM-S1 Max dissipates heat instantly, preventing the machine from overheating, while aiding an optimal mining performance in the long run. The recommended temperature for iBeLink BM-S1 Max is 5 – 40 °C.
This Ibelink BM S1 Max is the latest and most profitable miner for the Siacoin on the Blake-2B-Sia algorithm!
SPECIFICATIONS
| Manufacturer | IBeLink™ |
|---|---|
| Model | BM-S1 Max |
| Release | April 2022 |
| Fan(s) | 2 |
| Power | 3150W |
| Voltage | 12V |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 5 – 40 °C |
| Humidity | 5 – 95 |
Mineable Coins:
- SiaCoin (SC)
Blake2B-Sia
WHY CHOOSE US?
- Typical dispatch time within 7 working days
- Full customer support before and after purchase
- Worldwide delivery via tracked courier service
- 6 months manufacturers warranty
- 100% customer satisfaction – 5 star customer reviews
TERMS OF SALE
- Please provide payment proof within 24 hours of your order being placed
- A unit can only be reserved once payment has been received, not when an order is placed online
- All sales are final, no refunds will be granted


Reviews
There are no reviews yet.