| The DG1 (11 Gh/s) from ElphaPex is the latest cutting-edge ASIC miner for mining Dogecoin and Litecoin.
ElphaPex DG1 is an ASIC miner designed for Scrypt algorithm, specifically targeting DOGE (Dogecoin) and LTC (Litecoin). It delivers a maximum hashrate of 11Gh/s while consuming 3410W of power, resulting in an energy efficiency of 0.31j/Mh. |
| Manufacturer | ElphaPex |
|---|---|
| Model | DG1 Lite |
| Size | 290 x 195 x 430mm |
| Weight | 18KG |
| Noise level | 75db |
| Fan(s) | 4 |
| Power Consumption | 3410W |
| PSU | Built-In |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 5 – 40 °C |
| Humidity | 5 – 95 % |
Mineable Coins:
- Auroracoin (AUR)
Scrypt - Emerald (EMD)
Scrypt - Litecoin (LTC)
Scrypt - Gulden (NLG)
Scrypt - Verge (XVG)
Scrypt - Florincoin (FLO)
Scrypt - GameCredits (GAME)
Scrypt - Einsteinium (EMC2)
Scrypt - Dogecoin (DOGE)
Scrypt - Viacoin (VIA)
WHY CHOOSE US?
- Typical dispatch time within 7 working days
- Full customer support before and after purchase
- Worldwide delivery via tracked courier service
- 100% Customer Satisfaction – 5 Star Customer Reviews
- Full Manufacturer Warranty
TERMS OF SALE
- Please provide payment proof within 24 hours of your order being placed
- A unit can only be reserved once payment has been received, not when an order is placed online
- All sales are final, no refunds will be granted


Reviews
There are no reviews yet.