|
The DG MAX from Goldshell mines Dogecoin and Litecoin on the Scrypt algorithm with a maximum hashrate of 6.5Gh/s (+-5%) for a power consumption of only 3400W. dogecoin miner mining the Scrypt algorithm has a maximum hash rate of 6.5Gh/s at a power consumption of 3400W. Weighing 13 kgs, it gives an efficiency of 0.52 j/Mh. Built with four high-speed fans, it dissipates heat instantly while aiding an optimal performance. The Goldshell DG MAX is the latest edition Dogecoin and Litecoin miner to be released on the market. |
| Manufacturer | Goldshell |
|---|---|
| Model | DG MAX |
| First release | November 2024 |
| Mineable coins | Litecoin (LTC), Dogecoin (DOGE), BELLS (BEL) |
| Algorithm | Scrypt |
| Size | 200 x 264 x 290 mm |
| Weight | 8.5 Kg |
| Noise level | 45 db |
| Fan(s) | 2 |
| Power |
3400W
|
| Input Voltage | 110-240V |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 5 – 35 °C |
| Humidity | 5 – 85 % |
Mineable Coins:
- Auroracoin (AUR)
Scrypt - Emerald (EMD)
Scrypt - Litecoin (LTC)
Scrypt - Gulden (NLG)
Scrypt - Verge (XVG)
Scrypt - Florincoin (FLO)
Scrypt - GameCredits (GAME)
Scrypt - Einsteinium (EMC2)
Scrypt - Dogecoin (DOGE)
Scrypt - Viacoin (VIA)
WHY CHOOSE US?
- Typical dispatch time within 7 working days
- Full customer support before and after purchase
- Worldwide delivery via tracked courier service
- 100% Customer Satisfaction – 5 Star Customer Reviews
- Full Manufacturer Warranty
TERMS OF SALE
- Please provide payment proof within 24 hours of your order being placed
- A unit can only be reserved once payment has been received, not when an order is placed online
- All sales are final, no refunds will be granted


Reviews
There are no reviews yet.