OVERVIEW
The Goldshell Mini-DOGE Pro Miner from Goldshell runs on the Scrypt algorithm with a maximum hashrate of 205Mh/s for a power consumption of 220W.
The Mini-DOGE PRO Miner provides a dual mining experience for Both Dogecoin and Litecoin!!
The Goldshell Mini-Doge Pro is your latest generation doge miner, complete with an efficient mining system, providing a low power consumption and a high hash rate.
This miner is energy-efficient, small in design, and has low noise levels providing perfect use at home or the office.
SPECIFICATIONS
| Manufacturer | Goldshell |
|---|---|
| Model | Mini-DOGE PRO NOIR |
| First release | JUNE 2022 |
| Mineable coins | Auroracoin (AUR), Emerald (EMD), Litecoin (LTC), Gulden (NLG), Verge (XVG), Florincoin (FLO), GameCredits (GAME), Einsteinium (EMC2), Dogecoin (DOGE), Viacoin (VIA) and others. |
| Algorithm | Scrypt |
| Size | 150 x 175 x 84 mm |
| Weight | 2000 g |
| Noise level | 35 db |
| Fan(s) | 2 |
| Power | 220 W |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 5 – 35 °C |
| Humidity | 5 – 85 % |
Mineable Coins:
- Auroracoin (AUR)
Scrypt - Emerald (EMD)
Scrypt - Litecoin (LTC)
Scrypt - Gulden (NLG)
Scrypt - Verge (XVG)
Scrypt - Florincoin (FLO)
Scrypt - GameCredits (GAME)
Scrypt - Einsteinium (EMC2)
Scrypt - Dogecoin (DOGE)
Scrypt - Viacoin (VIA)
WHY CHOOSE US?
- Typical dispatch time within 7 working days
- Full customer support before and after purchase
- Worldwide delivery via tracked courier service
- 6 months manufacturer’s warranty
- 100% customer satisfaction – 5 star customer reviews
TERMS OF SALE
- Please provide payment proof within 24 hours of your order being placed
- A unit can only be reserved once payment has been received, not when an order is placed online
- All sales are final, no refunds will be granted


Reviews
There are no reviews yet.